Nádherné pláže, nespočet chrámů a dokonalá příroda: vítejte na Bali

Nádherné pláže, nespočet chrámů a dokonalá příroda: vítejte na Bali

Bali, vysněná destinace mnoha lidí, je v poslední době opravdu v kurzu. Na internetu najdete akční letenky po celý rok, různé balíčky od cestovních kanceláří nebo pronájmy celých vil na několik let. Proč je Bali nyní tolik populární a je to opravdu tak dokonalá destinace?

Bali je nejzápadnější ostrov Malých Sund v Indonésii. Leží mezi ostrovem Jávou a Lombokem. Většina obyvatelů Bali je hinduistického vyznání ovlivněného místní tradiční vírou, běžně se používá pojem balijský hinduismus. Jedním z důvodů, proč je Bali tak oblíbené, je určitě jeho dostupnost, bezpečnost a hlavně i nespočet Čechů a Slováků na něm žijících. Pokud je potřeba, dá se Bali procestovat i bez použití cizích jazyků. Bali je skvělé v tom, že zde máte jak krásné pláže s bílým pískem a průzračnou vodou, skvělé vlny pro surfaře, tak i úžasnou kulturu plnou tradičních tanců, hudebních představení, sochařství, výtvarného umění a památek. Na své si přijdou i milovníci přírody, jelikož tu mohou obdivovat krásy rýžových polí, sopek, jezer a národních parků. Na Bali se dá navíc vycestovat kdykoliv během roku, jelikož ani v období dešťů neprší celý den, takže si určitě ostrov zalíbíte i tak.

Ne nadarmo se Bali přezdívá ostrov tisíci chrámů, mezi tři nejlepší (podle mě) patří Tanah Lot, chrám na jezeře Bratan a Uluwatu. Tanah Lot je vodní chrám ležící na východním pobřeží Bali, od něhož je dokonalý pohled na východ slunce. Při odlivu se člověk může procházet po kamenech před chrámem, ale při přílivu se na ně nelze dostat, jelikož jsou celé pod vodou. Na ostrůvek je turistům vstup zakázán a chrám tak slouží pouze mnichům.

Mezi jedny z nejfotogeničtějších chrámů patří chrám Pura Ulun Danu Bratan, který se nachází na jezeře Bratan a patří mezi jedny ze symbolů na Bali.

Dalším známým a jedním z nejposvátnějších chrámů je Pura Luhur Uluwatu, který je postaven přímo na skále ve výšce 70 m nad oceánem. Je zasvěcen duchům moří a oceánů, které při každoročním svátku Galungan přijíždí uctívat mnoho rodin. Uluwatu však láká i surfaře, jelikož jsou zde jedny z nejlepších vln na Bali.

Na skvělé pláže a surfařské podmínky člověk narazí po celém Bali. Některé pláže jsou určeny však určeny spíše pro začátečníky. Bali láká zejména mladé i kvůli bohatému, ale co se potřebných financí týče, levnému nočnímu životu. I když pro Čechy je cena piva poměrně vysoká (asi 60 Kč za třetinku), především Australani sem jezdí na prodloužené víkendy užít si party a surfování.

  

 

Příroda na Bali nabízí nespočet rýžových polí, nejznámější je Tegalalang blízko města Ubud, vodopádů, národních parků. Na Bali je také několik (aktivních) sopek, nejznámější jsou Agung a Batur, na které si můžete udělat výlet a vidět krásný východ slunce.

Bohužel zvyšující se zájem o Bali přináší i jednu nevýhodu, a to v podobě turistů na každém kroku. Z výšlapu na sopku v hlavní sezóně se tak stává výšlap v zástupu lidí a v tlačenici. Ve městech vám každý balijský obchodník snaží prodat svůj výrobek a vytěžit z vás, co se dá. To už je ale v Asii normální a turista s tím musí počítat a nesmí si tu krásu jimi zkazit.

Autorka článku: Katka Snížková