Story

1.12.2017

Muž v černém dokázal, že odrazit se můžete i z nejhlubšího dna

Johnny Cash nebo také „Muž v černém“ jak mu přezdívali jeho fanoušci díky černému oblečení, byl legendou americké country, avšak svou slávou hranice country hudby rozhodně přesahoval. Důkazem toho je i film o jeho životě Walk the Line, který získal pět Oscarů.

Jeho celé jméno zní Johnny R. Cash a narodil se 26. února roku 1932 v městečku Kingsland v Arkansasu. Johnny se narodil jako čtvrtý ze sedmi dětí a ve třech letech se celá jeho rodina přestěhovala na farmu, kde museli všichni bez výjimky pracovat už od útlého dětství. Tomu, že se z něj později stal světoznámý hudebník, vděčil hlavně své rodině a především matce, která měla v oblibě lidové písničky nebo chvalozpěvy. I při práci si všichni prozpěvovali a on se svým životem v Arkansasu inspiroval pro mnohé svoje singly. Například Five Feet High and Rising napsal při vzpomínce na povodně, které zasáhly jejich farmu.

 

Když mu bylo dvanáct let, stala se rodinná tragédie – při práci na cirkulárce byl jeho bratr Jack téměř rozříznut na dvě části. Neumřel hned, několik dní ještě přežíval. Johny si jeho smrt dával celý život za vinu.

Když v roce 1950 maturoval, moc nevěděl, co se sebou, takže se nakonec zapsal do Letectva Spojených států. Ještě se stihl seznámit se svojí budoucí ženou, katoličkou Vivian Liberto, ale brzy poté byl povolán do Německa. V roce 1954 si po návratu Vivian vzal a později spolu měli čtyři dcery. Pracoval jako podomní obchodník, ale hudba ho stále provázela a po večerech hrál s kapelou The Tennesse Two. S touto kapelou jim studio Sun vydalo také první nahrávky, které měly takový úspěch, že si Johnny mohl konečně splnit svůj sen a naplno se začít věnovat muzice.

Do konce padesátých let už z něj byla hvězda, vydal několik ze svých největších hitů (např. I Walk the Line nebo Folsom Prison Blues) a objevoval se i v televizi, třeba v tehdy populární Show Eda Sullivana. Na začátku šedesátých let začal také vystupovat se slavnou „zpívající rodinou“ Carter Family a později jen se svou osudovou láskou June Carter. Ta napsala jeden z jeho největších hitů Ring of Fire nebo jejich společný hit Jackson. Přestože se rád stylizoval do role „bad boye“ a měl několik písniček o životě ve vězení, nikdy se tam sám neocitl. Častokrát však jeho činy na hraně zákona byly, třeba údajné pašování heroinu do Mexika, ze kterého se ale nakonec vyklubaly prášky na předpis. Vždycky vyvázl jen s pokutou. Několikrát ale ve vězení vystupoval, i ve slavném Folsom Prison.

I když se v showbyznysu v té době nepohyboval příliš dlouho, sláva a hlavně přepracování si u něj začaly vybírat svou daň – stal se závislým na amfetaminech, barbiturátech a alkoholu, aby zvládal vyčerpávající turné. Začal experimentovat i s dalšími drogami a tenhle koktejl způsoboval jeho nevypočitatelné chování a nervozitu. Kvůli blízkému vztahu s June Carter, ale hlavně kvůli drogové závislosti, ztroskotalo jeho manželství s Vivian, se kterou se v roce 1967 rozvedl.

Protože drogy ovlivnily nejen jeho osobní život, ale začaly ovlivňovat i práci, rozhodl se s nimi rok po svém rozvodu skoncovat, v čemž mu pomohla především June Carterová a její rodiče, všichni tři se totiž na nějakou dobu přestěhovali na Johnnyho ranč, aby mu v těžkých chvílích byli nablízku. O rok později se mu konečně splnilo, po čem toužil – na pódiu během vystoupení požádal svoji celoživotní lásku June o ruku a ta souhlasila.

Oběma se pak už jen dařilo – kromě jedné epizody už  nikdy nespadl do drog a June mu porodila syna Johna Cartera Cashe. Na konci 60. a začátku 70. let měl Johnny svůj pořad na stanici ABC, kam si zval slavné osobnosti z hudební sféry – Boba Dylana, Louise Armstronga, Neila Younga a další. Možná i kvůli tomu, že už nebyl tak kontroverzní osobností jako dřív, jeho sláva v 80. letech upadala, ale i přesto se stal nejmladším členem Country Music Hall of Fame. Sporadicky se objevoval i v několika filmech či seriálech.

V roce 1994 nahrál ve spolupráci s Rickem Rubinem album American Recordings plné cover verzí tehdejších slavných umělců, za které získal cenu Grammy a jeho sláva opět raketově vzrostla. Asi poslední jeho nejslavnější písní je nesmírně dojemná cover verze Hurt – původně nazpívaná Trentem Reznorem z Nine Inch Nails. Johnny zpíval, dokud to šlo. Jeho žena June zemřela v květnu 2003, ale protože si přála, aby i nadále koncertoval, poslední vystoupení měl v červenci 2003. Johnny Cash zemřel jen čtyři měsíce po June.

Jeho životní příběh byl důkazem toho, že když máte pevnou vůli a lásku po svém boku, můžete se vyhrabat ze dna a být ještě silnější, než kdy dřív.

Autorka článku: Klára Böhmová

10.11.2017

Chaka Clarke (Chakabars) – naturálně mění planetu k lepšímu

V době, kdy je vnímání všechno bez ohlednu na to, jestli je autentické nebo smyšlené, je to nádech čerstvého vzduchu potkáte-li někoho, kdo stojí za čistotu. A pokud myslím čistotu, tak ve smyslu žití života vlastním objektivem, kdy sám život zaostřuje vizi. Sociální média mají obrovský vliv na miliony mladých lidí na celém světě a jen zřídka kdy narazíte na profil “InstaFamous“, který podporuje vzdělání, znalosti sebe sama, rasovou historii, zdravý životní styl, sport a pomoc lidem v nouzi. S více než půl milionem sledujících na Instagramu Chaka, pojmenovaného podle skvělého krále Shaka Zulu, se podařilo vytvořit platformu, která představuje něco úžasně pozitivního.

Trochu o Chaka samotném. Narodil se v Barbadosu, ale vyrůstal v Leedsu v Anglii. Je to veliký sportovec a svou sportovní cestu započal v 5ti letech gymnastikou. Dále se věnoval atletice, rugby, bruslení, basketbalu a přes 5 druhů tanečních tréninků. Inspirován jeho bratrancem, olympionikem, v 18ti se rozhodl pokračovat ve fitness kariéře v armádě, což ho zavedlo k aktivní službě v Íráku a šampionátu v boxu. Po opuštění armády se kvalifikoval jako osobní trenér. Jeho přesun do Londýna vyvolalo tragické zastřelení jeho přítele, s nímž trénoval v parku. Slíbil, že bude pokračovat ve svém poselství tím, že bude pracovat s mládeží a komunitami, aby se sobě přiblížili a posílila se harmonie v sousedství. Je zakladatelem Spartanfam týmu.

Jeho vášeň a láska pro lidstvo samo zaujala mou pozornost a mám potřebu se o tuto inspiraci podělit. Je to jednoduché – zdraví, láska, mír a vzdělání jsou pilíři snahy jak opět udělat svět lepším místem. Chaka díky nekonečnému získávání finančních prostředků se podařilo získat peníze na dětské domovy, léčebná centra a zdravotní střediska v Africe, jeho práce mění životy v Kongu, kde se děti každý den rodí ve zdravém a čistém prostředí.

S každým, kdo se snaží šírit falešnou realitu na sociálních médiích , lidé začínají být zmateni z toho co je skutečné a co je opravdu důležité. Stránka Chaka vám připomene, že existuje mnohem víc životních než hmotných objektů a že tento podvědomý trend masové spotřeby, kterou obchodníci potřebují, ničí právě zemi na které žijeme a nejen ji. Ničí a tráví i nás.

Zabývá se sociálními záležitostmi a osvětluje současné situace, ke kterým dochází na celém světě, které by mnozí z nás nemuseli vědět. Například nedávný hladomor v Somálsku přiměl Chaka získat více než 2 miliony dolarů. V současné době dochází k suchu v Africkém rohu, které postihuje Keňu, Etiopii, Somálsko, Jižní Súdán, Ugandu a Džibutsko. Říká se, že je to nejhorší sucho za více než 20 let, kdy více jak 20 milionu lidí vyhladovělo a potřebovalo pomoc.Chaka spolu s hráčem NFL Colinem Kaepernickem, Jerome Jarrerem a hercem Benem Stillerem zahájili hnutí na Twitteru #lovearmyforsomalia a #TurkishAirLineHelpSomalia, což vedlo k tomu, že Turkish Airlines darovala nákladní letadlo, které dovezlo do Somálska jídlo z Istanbulu. Cílem společnosti Chaka bylo naplnit letadlo jídlem a opravdu, dokázalo se kampaní sehnat 2 miliony dolarů, naplnit letadlo a odletět na konci března 2017. Přesvědčil mě, že Chaka je člověk pro lidi. Je důležité si uvědomit, že stále žijí lidé bez jídla a vody každý den a že je i naší zodpovědností být soucitní a otevření k tomu, aby tento svět byl lepším místem pro každého, kdo v něm žije. Boj ještě neskončil a momentálně je novým projektem vytvoření sirotčince v Demokratické Republice Kongo gofundme.com/uniteforthechildren

Autorka článku: Žaneta Žvanda Kováčová

26.8.2017

Laverne Cox – Když se narodíte jako cizinec ve vlastním těle

I když se to možná nezdá, je hollywoodský svět a showbyznys obecně plný transgender osobností. Třeba Caitlyn Jenner (dříve olympijský vítěz Bruce Jenner), sestry Wachovské (dříve bratři Wachovští, režiséři Matrixu), Chaz Bono (syn zpěváků Cher a Sonnyho Bona) nebo Laverne Cox, zřejmě nejznámější trans herečka současnosti.

Poslední jmenovanou budou seriáloví fanoušci pravděpodobně znát jako přátelskou Sophii ze seriálu Orange is the New Black (také trangender osobnost), ale objevila se i v řadě menších seriálových rolí. Jakožto člověk, který si sám prošel změnou pohlaví, se dnes zasazuje o práva transgender lidí, a kromě herectví se věnuje i psaní a produkci vlastní reality show TRANSform Me, což z ní dělá první afroamerickou trans ženu s vlastním televizním pořadem.

Laverne se narodila 29. května 1984 ve městě Mobile v Alabamě. S bratrem – dvojčetem (zajímavostí je, že taky hrál v Orange is the New Black, a to postavu Sophie ještě předtím, než prošla změnou pohlaví) byli vychováváni svobodnou matkou a babičkou.

V dětství pro svoji odlišnost zažila ve škole šikanu, protože se „nechovala tak, jak se od příslušníků mužského pohlaví očekává“, jak zmínila v rozhovoru pro ABC News. Pocity hanby a nepochopení eskalovaly v jedenácti letech, kdy se dokonce pokusila o sebevraždu – údajně ji zachránilo to, že milovala tanec (byla jako chlapec i v tanečním kroužku) a ráda se učila. Oporu neměla ani u svojí matky, ta totiž nemohla pochopit, co se děje, proč její osmiletý syn tvrdí, že je dívka. Šikanu tak nezvládala řešit ani škola, ani matka. Místo toho se svého syna ptala, jak se chová, že se k němu spolužáci chovají špatně a nechápala, proč se nebrání, proč jim to neoplatí.

Když jí bylo dvacet, konečně se rozhodla podstoupit proměnu, tzv. tranzici. I když se už v této době ráda oblékala, česala a líčila velmi žensky, stále se necítila se ve svém těle dobře, hlavně kvůli tomu, že jí ostatní pořád označovali jako muže a říkali jí, že jako muž vypadá. Laverne ale tyhle těžké zkušenosti přestála, a i když se s pocity studu a nepochopení stále potýká, má podporu svého okolí, které jí bere takovou, jaká je. Nakonec se jí omluvila i máma, která si s celou situací dřív nevěděla rady.

Rok 2014 byl pro Laverne zlomový – byla vyfocena na obálku časopisu Time, což je samo o sobě hodně prestižní. O to víc to znamená, když byla první otevřeně trans osobností, která se na obálce magazínu objevila. Dalším úspěchem v tomhle roce byla nominace na televizní cenu Emmy za roli v Orange is the New Black. A zase tím získala prvenství, protože opět byla první nominovanou otevřeně transgender osobností v herecké kategorii.

Za svůj aktivistický přístup a boj pro genderovou rovnoprávnost získala Laverne Cox několik cen, a dokonce čestný doktorát na The New School v New Yorku. I díky ní se pořád více mluví o transgender lidech (hlavně ženách) a jak se tahle skutečnost protíná s jejich rasou a identitou.

Autorka textu: Klára Böhmová

7.6.2017

Louis Cole

 

louis 3 (1)Cestovat po světě, a ještě si tím vydělávat – to je asi snem mnoha lidí. Podaří se to však jen málokomu. Jedním z nich je Brit Louis Cole, známý především pod jménem svého Youtube kanálu, Fun for Louis. Tento čtyřiatřicetiletý sympaťák je se svými téměř dvěma miliony odběratelů údajně jedním z nejvlivnějších travel youtuberů na světě. Příhody z jeho života by vydaly snad na celou knížku – poprvé na sebe výrazněji upozornil už jako dítě, když se přihlásil do televizní soutěžní show s proměnou svého pokoje na tropický ráj, se kterým nakonec soutěž vyhrál. Určitá kreativita se ho držela i na střední škole, když si louis 2 (1)začal přivydělávat grafickým designem. Po maturitě začal pracovat u televize Sky jako 3D animátor a přestěhoval se od rodičů. V té době také pracoval jako dobrovolník v místním kostele, kde šel příkladem mladším teenagerům a tam zjistil, že taková práce ho opravdu naplňuje.

V novém domě proto nechával otevřené dveře doslova všem. Potkal tak hodně zajímavých lidí, uspořádal hodně šílených party, pomohl mnoha lidem bez domova. Po několika letech práce v televizi si řekl, že jeho čas je mnohem cennější než peníze, a rozhodl se dobře rozjetou kariéru ukončit. Jeho touha pomáhat lidem a být svobodný ho vedla dál – po hurikánu Katrina letěl do New Orleans pomoci s jeho následky. Zpátky v Británii pak uskutečnil svůj sen o vlastním dvoupatrovém autobusu, který pojmenoval Boom Bus, bydlel v něm, jezdil s ním po Londýně a zapojoval se v různých charitách při práci s mladými lidmi. Jeho youtuberská kariéra začala v roce 2012 tím, že ze srandy začal jíst divné (nebo možná až nechutné věci – tarantuli, žábu a tak podobně), jeho kamarádi ho natáčeli a videa dávali na Youtube. Nikdo netušil, do jakých rozměrů se počty jeho fanoušků rozrostou.

Založil svůj kanál Food for Louis a každým dnem mu příznivci přibývali. Uvědomil si, že díky své vzrůstající popularitě může inspirovat ještě více lidí, kanál změnil na FunforLouis a videa začal věnovat hlavně svým cestám. louis1 (1) Sám říká, že jednou z nejdůležitějších a nejlepších součástí toho, co dělá, je jeho publikum – možnost své zážitky sdílet s podobně naladěnými lidmi, cestovateli a milovníky dobrodružství. Jeho cílem rozhodně není vychloubání se navštívenými exotickými místy, ale svoje příznivce chce hlavně nabádat k tomu, aby usilovali o svoje vlastní životní cíle, ať už jsou jakékoliv. Ostatně jeho motto, které zaznívá skoro v každém videu, zní: „Peace out, enjoy life, live the adventure“.

Kromě toho, že se nyní naplno věnuje cestování, má Louis vlastní společnost Live the Adventure (zkráceně LTA). LTA pomáhá prorazit mladým začínajícím youtuberům, spolupracuje se sportovními a outdoorovými značkami, a dokonce má i svojí řadu oblečení, doplňků a plakátů.

6.8.2016

STORY

homeless-male-b-w-poverty

Příběhy vládnou světem, protože některé z nich jsou až k neuvěření. Jsou pro nás ponaučením nebo inspirací. Každý z nás má svůj příběh, dokonce několik příběhů a jeden z nich je ten životní. Stále se mění a vyvíjí, když se za ním ohlédneme, připadáme si, že máme svůj vlastní film. Ono to tak i je: úvod-narození, zápletka-puberta, děj-vlastní cesta, konec-cíl.

V životě je důžité si vybrat kam půjdeme a za čím, ne všechno nám život naservíruje, proto každý z nás má mít cíl a za ním si musí tvrdě jít. Žádné řeči, ,,já bych chtěl být vedoucí této firmy, já zase uznávanou modelkou, nebo světovým sportovcem, ale já na to nemám, tam se nikdy nedostanu, oni jsou lepší“….tohle jsou jenom řeči, které nám hned od počátku podkopávají nohy a kříží naše cesty. Víte, že sny jsou od toho aby se plnili? Mají to totiž v popisu práce. Život si máme užít a ne ho jen přežít. Je to obrovský dar, který musíme využít na maximum. A ano, sny se plní a každý z vás je hoden si je prožít. Základ je, si vybrat cíl a vyrazit. Samozřejmě budou i překážky, při kterých si řekneme, ne nejde to, nemám na to. Jsou to symboly, které odpoutávají pozornost od naší cesty. Je zapotřebí vydržet a dříve nebo později se dostaví první úspěchy. To je znamení, že jdete správným směrem. Bez cíle, bez cesty, bez snu jsme jen prázdné duše toulající se po tomto světě, přitom je tak krásné si plnit to, co chceme. O tom život má být, naplnit sebe sama, proto žijeme a ne pro něco nebo někoho jiného. A v této rubrice vám dokážeme, že to lze…